AGS Güvenlik Yangın Alğılama Sistemileri

17 Ocak 2017

Yangın algılama sistemleri; binalarda, okullarda ve benzeri yerlerde meydana gelebilecek yangın tehlikelerine karşı bireyleri uyarmak için oluşturulmuş, günümüzün vazgeçilemeyen teknolojik gereksinmelerinden bir tanesidir. Hırsız alarm sistemleri gibi yangın algılama sistemleri de bir tür güvenlik alma önlemidir. Ama hiç kuşkusuz diğerlerinden daha önemli olduğu kesindir. 
Bunun sebebi ise gece oluşabilecek yangınları, insanlara haber vererek onların yalnızca mallarını değil aynı zamanda canlarını da kurtarabilmektedir. Ayrıca itfaiyeye entegre yangın algıma sistemleri sayesinde alarm konumuna geçen sistemler direkt olarak, kimsenin aramasına ihtiyaç duymadan itfaiyeyi haberdar etmektedir. Bu sayede de oluşan panik anında, müdahalenin gecikmesi önlenmiş olacaktır.
Yangın algılama sistemlerinin birçok farklı ürünü bulunmaktadır. Bunlar arasında; analog sistemler, alev ve kıvılcım dedektörleri, aktif hava emmeli gaz algılama sistemleri, dört boyutlu dedektörler, ihtiyaca özel olarak tasarlanmış olan ışın tipi duman dedektörleri ve daha birçok çeşidi bulunmaktadır.
Yangın algılama sistemleri; günümüz yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu sayede kişilerin ihtiyaçlarının tespiti daha kolay olmuş ve ihtiyaca göre arz sağlanmıştır. Bu sistemlerin uygulanmasında binanın yapısı, büyüklüğü, yeri ve konumu gibi maddi etkenlerde çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü her binada aynı sistemin uygulanması faydalı olamayabilir. Bazı durumlarda duman dedektörü şart iken bazı durumlarda alev ve kıvılcım dedektörüne gerek duyulabilmektedir. Bu da ihtiyaca göre şekillenen talebi ortaya çıkarmaktadır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yangın algılama sistemleri bireyler adına çok faydalı olmuştur. Bu sistemler kullanılmaya başlandıktan sonra yaşanan olaylarda can ve mal kaybı azalmıştır. Bu da yangın algılama sistemlerinin hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.
Paylaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
kamera sistemi , kamera sistemi , ahd kamera sistemi , güvenlik sistemi , apartman kamera sistemi , alarm sistemi
bakıcı kamera sistemi, güvenlik sistemleri, kamera sistemi, apartman kamera sistemi, güvenlik sistemi,